Oszczędzaj wodę deszczową – jaki zbiornik na deszczówkę wybrać do domu jednorodzinnego?

Opublikowane przez: zbiornikinadeszczowke.com W: Porady : Komentarz: 0 favorite Odsłony: 676

Wody użytkowej w naszym kraju ubywa, tak przynajmniej twierdzą hydrolodzy. Ich głos odbija się coraz głośniejszym echem w przestrzeni publicznej, stąd nawet lokalni politycy prowadzą kampanie zachęcające do oszczędzania wody. Rozsądni konsumenci z pewnością zwrócili uwagę na to, że niedobory w sieciach wodociągowych są coraz częstsze. Jednak istnieją alternatywy, które pomagają uporać się z takimi problemami. Jedną z nich są zbiorniki na wodę deszczową.

Zdaniem naukowców zasoby wody pitnej w naszym kraju są na poziomie Egiptu, czyli państwa o pustynnym ukształtowaniu terenu. Problem pogłębia się, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, że wodę pitną nierzadko wykorzystujemy do celów użytkowych – głównie przez odbiorców indywidualnych. Kto z nas nie mył samochodu popularną kranówką? Albo nie podlewał nią przydomowego ogródka? Zużycie rośnie, ale większość z nas bagatelizuje problem, bo opłaty pobierane przez dystrybutorów są relatywnie niskie. Jednak takie postępowanie to swego rodzaju pętla, która zaciska się na naszej szyi coraz mocniej. Ekonomia jest bezwzględna: niedobór surowca winduje jego cenę – tak będzie, a w niektórych regionach Polski już tak jest.

zbiornik na deszczówkę do domu jednorodzinnego

Alternatywa spadająca z nieba

Po tym dość niepokojącym wstępie, przejdźmy do zagadnień nieco przyjemniejszych. W czym szukać ratunku przed ziszczeniem się tego okropnego scenariusza? Nadzieją jest deszcz. Choć opady w ostatnich latach wydają się nas nie rozpieszczać, jednak wciąż jest to stosunkowo odnawialne źródło wody. Zagwozdką jest tylko kwestia jej gromadzenia. Tu idealnie sprawdzi się zbiornik na deszczówkę.

Współcześnie na rynku jest dostępnych wiele modeli o różnych pojemnościach i wyglądzie. Zasobniki mogą spełniać potrzeby zarówno właścicieli domków jednorodzinnych, jak i szeregowców czy biurowców. Branża dynamicznie się rozwija, proponując zbiorniki o coraz lepszych parametrach. Solidność i niezawodność w przypadku produktu, jakim jest zbiornik na wodę deszczową, odgrywają kluczową rolę w codziennej eksploatacji.

Zbiornik na deszczówkę do domu jednorodzinnego

Skoncentrujmy się na najpopularniejszym przeznaczeniu, czyli zbiornikowi na deszczówkę jako elementowi wyposażenia domu jednorodzinnego. Załóżmy, że właściciele wzięli sobie do serca apele naukowców, a rosnące rachunki wystawiane przez lokalny oddział wodociągów budzą ich coraz większy niepokój.

Podczas poszukiwań zainteresowani szybko wyodrębnią 3 podstawowe modele:

  • zbiornik na deszczówkę podziemny,
  • zbiornik na wodę deszczową naziemny,
  • dekoracyjny zbiornik na deszczówkę. 

Zasobnik podziemny

Podziemny zbiornik na deszczówkę to świetny wybór dla osób ceniących duże ilości miejsca oraz dla tych, którzy mają ograniczoną przestrzeń, bo np. działka wokół domu jest niewielka. Montaż systemów odpływowych odprowadzających wodę z dachu lub powierzchni utwardzonych przyczyni się do efektywnego napełniania zbiornika. Pobór to kwestia indywidualna. Przy dużym zapotrzebowaniu warto postawić na pompy mechaniczne – pozwolą szybko przetransportować złapaną wodę do miejsc dystrybucji. Ręczne czerpanie jest niezbyt wygodne, ale gdy intensywność zużycia jest niska, kupno osprzętu automatycznego może się po prostu nie opłacać.

Naziemny zbiornik na wodę deszczową

Schludny naziemny zbiornik na wodę deszczową o budowie ułatwi zarówno przechwytywanie opadu, jak i jego pobór. Neutralny kolor najpopularniejszych modeli będzie można idealnie dopasować do wyglądu elewacji domu. Także duży wybór rozmiarów zbiornika umożliwia łatwe dopasowanie go do istniejącej zabudowy.

Specjalną kategorię modeli naziemnych zbiorników stanowią zasobniki dekoracyjne. Pojemniki nawiązujące wyglądem do drewnianej lub kamiennej beczki, pnia czy modernistycznej donicy są bez wątpienia doskonałym wyborem dla użytkowników ceniących estetyczny wygląd tego typu elementów. Jednak warto pamiętać, że wygląd w tej sytuacji schodzi na dalszy plan, bo najważniejsze jest efektywne  magazynowanie i późniejsze wykorzystanie deszczówki. 

Pojemnik na wodę deszczową dostosowany do wymagań

Większość z nas lubi kupować oczami, co z pewnością wpływa na rosnącą popularność modeli dekoracyjnych. Jednak takie myślenie niestety bywa zgubne. Po posadowieniu nawet najładniejszego zbiornika na deszczówkę może się okazać, że jego gabaryty są albo niewystarczające, albo pojemność jest zbyt duża w porównaniu do potrzeb. Dlatego przed zakupem warto precyzyjnie określić zapotrzebowanie. Kluczowe jest ustalenie, ile faktycznie wody opadowej zużyjemy (bez względu na cele), czy dysponujemy odpowiednim miejscem na wkopanie lub postawienie zbiornika oraz jak najłatwiej będzie nam wodę odprowadzać i pobierać.

Po zdefiniowaniu wyszczególnionych wyżej danych i oszacowaniu budżetu na zakup możemy zacząć przeglądać oferty. Na tym etapie warto zwrócić uwagę na produkty lokalnych producentów i sprzedawców. Zbiornik na wodę deszczową wykonany z solidnych i bezpiecznych materiałów, z systemami ułatwiającymi codzienną eksploatację oraz wyróżniający się estetycznym wyglądem spełni potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień