Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami

Czy woda deszczowa w zbiorniku podziemnym zakwita?
arrow

Nie zakwita. W zbiorniku podziemnym nie ma dostępu promieni słonecznych oraz panuje tam niska temperatura w okolicach 6-9 stopni Celsjusza. W takich warunkach nie zachodzą procesy fotosyntezy powodujące zakwitanie wody.

Czy woda deszczowa jest dobra dla roślin i czy nadaje się do pralki i spłukiwania toalety?
arrow

Tak. Woda deszczowa ma lepsze parametry fizyko-chemiczne niż woda wodociągowa, jest miękka. Dzięki temu w pralce i toalecie nie ma kamienia. Dzięki deszczówce podłączonej do pralki zużywamy mniej środków piorących.

Jakie jest dzienne zużycie wody w domu na osobę?
arrow

Szacuje się, że dziennie każdy Polak zużywa około 100-120 L wody

Do czego można wykorzystać wodę deszczową w domu?
arrow

Deszczówkę można wykorzystać do spłukiwania toalety oraz do pralki. Na zewnątrz możemy deszczówką podlewać rośliny, myć auto lub kostkę brukową.

Co się dzieje z wodą w przypadku przepełnienia zbiornika podziemnego i naziemnego?
arrow

a) zbiornik podziemny W zbiornikach podziemnych jeden otwór (przelew awaryjny) jest wykonany kilka cm poniżej wlotu rury do zbiornika. Przez to zbiornik nie przepełni się, tylko przelewem awaryjnym woda zostanie odprowadzona ze zbiornika. Przelew awaryjny, w zależności od możliwości, można podłączać do:

  • układu rozsączania wody w gruncie (skrzynki, tunele rozsączające)
  • kanalizacji deszczowej
  • rowu

b) zbiornik naziemny Gdy zbiornik naziemny jest szczelnie połączony zestawem połączeniowym ze zbieraczem, wtedy zbiornik się nie przepełni. Gdy poziom wody w zbiorniku podniesie się do poziomu wlotu rury do zbiornika, wtedy ciśnienie wody się wyrówna i woda nie będzie się już dostawała do zbiornika, tylko będzie spływała w dół rurą spustową.

Czy zbiornik dekoracyjny należy opróżnić na zimę i zdemontować?
arrow

W okresie mrozów należy spuścić wodę ze zbiornika. Nie trzeba demontować zbiornika na zimę, o ile jest podłączony do zbieracza wody deszczowej z zaworem lub funkcją zamknięcia przepływu. Wówczas wystarczy tylko zamknąć dopływ wody do zbiornika. Woda będzie wtedy spływała w dół rurą spustową

Czy są zbiorniki nadające się do piwnicy?
arrow

Tak. W ofercie posiadamy zbiorniki piwniczne o pojemnościach od 300 do 4000L, które zmieszczą się przez otwór drzwiowy. Zbiorniki posiadają gwinty, do których można podłączyć pompę naziemną. W takim zbiorniku, dzięki odkręcanej pokrywie można też zainstalować pompę pływakową.

Czy mogę zamontować zbiornik w wodzie gruntowej?
arrow

Informacje dotyczące montażu zbiorników w wodzie gruntowej są zawarte w instrukcji montażu zbiorników. Należy zawsze postępować zgodnie z instrukcją. Niektóre zbiorniki mogą być zamontowane do wysokości kołnierza w wodzie gruntowej (F-Line, Neo), a inne do pewnej wysokości (BlueLine).

W przypadku innych zbiorników można zastosować drenaż odprowadzający wody gruntowe z terenu. Innym rozwiązaniem jest obsypanie zbiornika chudym betonem, przez co dookoła zbiornika zostanie wytworzona swoista skorupa z betonu.

Jakie akcesoria dodatkowe są potrzebne do zbiornika dekoracyjnego?
arrow

W celu skompletowania pełnego zestawu potrzebujemy następujące elementy:

  • Zbiornik dekoracyjny
  • Zbieracz lub filtr wody deszczowej. Służy do przechwytywania wody deszczowej spływającej rurą spustową.
  • Zestaw połączeniowy fi32 - do szczelnego połączenia zbieracza ze zbiornikiem
  • Kranik 3/4" GZ - do poboru wody ze zbiornika
Czy woda w zbiorniku podziemnym zamarznie zimą?
arrow

Zbiornik podziemny występuje częściowo lub poza strefą przemarzania gruntu. Dodatkowo w rurze wznoszącej jest powietrze, które stanowi bufor, przez co zbiornik nie jest całkowicie wypełniony wodą.

Powyższe właściwości sprawiają, że wod jeśli zamarznie to tylko powierzchniowo, co nie spowoduje w żadnym stopniu uszkodzenia zbiornika.

Czy zbiorniki podziemne można ze sobą łączyć?
arrow

Tak. Zbiorniki podziemne można łączyć w baterie. Można dospawać króćce PE do ścianki zbiornika lub można odwiercić otwór i zainstalować uszczelkę in-situ, w którą można zamontować rurę PVC.

Czy zbiorniki można montować w miejscu gdzie odbywa się ruch samochodowy nad zbiornikiem?
arrow

Nad zbiornikiem może odbywać się ruch samochodowy o ile jest to zapisane w instrukcji montażu zbiornika. Najczęściej stosuje się specjalne pakiety wzmocnionych rur wznoszących i pokryw lub nad zbiornikiem wykonuje się zbrojoną płytę betonową.

Czy na montaż zbiornika jest potrzebne pozwolenie na budowę?
arrow

Do montażu zbiornika na deszczówkę nie jest wymagane pozwolenie na budowę, ani nawet nie trzeba tego zgłaszać do urzędu.

Czy są jakieś wymagania dotyczące umiejscowienia zbiornika na działce?
arrow

Nie istnieją żadne wymagania co do odległości umiejscowienia zbiornika od budynków, sąsiada itp.

Czy ominie mnie podatek od deszczówki gdy będę miał zbiornik?
arrow

Tak. Nie trzeba płacić podatku od deszczówki, jeżeli wodę spływającą z dachu lub terenu utwardzonego, gromadzi się w zbiorniku lub rozsącza w gruncie.

Czy warto zamontować zbiornik przy nawadnianiu automatycznym?
arrow

Tak. Zbiornik jest wtedy traktowany jako bufor, w którym znajduje się zapas wody do podlewania.

Czy warto zwracać uwagę na to ile lat gwarancji udziela producent na zbiornik?
arrow

Zbiorniki posiadające więcej lat gwarancji na szczelność są z reguły droższe niż te, które posiadają mniej lat gwarancji. Ma to związek z konstrukcją zbiornika oraz grubością ścianki. Warto jednak zainwestować w droższy zbiornik i mieć spokój na lata.

Zbiorniki z marketów budowlanych są tańsze, więc po co przepłacać?
arrow

Zbiorniki marketowe mają z reguły krótki okres gwarancji (2-5 lat). Posiadają też cieńszą ściankę niż droższe, mocniejsze zbiorniki zakupione w naszym sklepie. Może się zdarzyć, że taki tani zbiornik po krótkim czasie może ulec zniszczeniu pod wpływem naporu gruntu. Wtedy trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty związane z wykopaniem tego zbiornika i zakupem nowego. Do tego dochodzi też dewastacja trawnika i roślin związana z wjazdem koparki na teren w celu odkopania zniszczonego zbiornika. W przypadku droższych i mocniejszych zbiorników nie będzie takiego problemu.