Zbiornik retencyjny – Nie płać podatku od deszczu

Opublikowane przez: zbiornikinadeszczowke.com W: Porady : Komentarz: 0 favorite Odsłony: 647

Zbiornik retencyjny co to jest?

Zbiornik retencyjny możemy zauważyć w wielu przydomowych ogrodach, działkach rekreacyjnych ale również przy realizacji dużej inwestycji jak budowa szkoły czy zakładu produkcyjnego. Zbiorniki retencyjne służą do gromadzenia i wykorzystywania wody opadowej. Zmagazynowana woda najczęściej używana jest do podlewania terenów zielonych, do spłuczek, mycia aut ale również może służyć do celów przeciwpożarowych, zwłaszcza te o dużych pojemnościach. Wybór zbiorników retencyjnych dostępnych na rynku jest bardzo duży od najmniejszych pojemników dekoracyjnych między 150- 1000L po zbiorniki podziemne od 1000L do nawet 75 000L.

Zbiorniki retencyjne

Rodzaje zbiorników retencyjnych na deszczówkę.

Jeśli jesteśmy zdecydowani na działania proekologiczne i chcemy gromadzić wodę deszczową a tym samym uniknąć podatku od deszczu musimy przemyśleć jaki typ zbiornika i pojemność będzie najlepszym rozwiązaniem. Zbiorniki retencyjne na deszczówkę możemy spotkać w różnych postaciach. Wyróżniamy:

Zbiornik retencyjny nadziemny

Najprostszym zbiornikiem jest zwykła beczka postawiona pod rynnę. Natomiast na rynku dostępne są zbiorniki nadziemne typowo dekoracyjne o różnych kształtach np. imitacja starej, drewnianej beczki czy antycznej greckiej wazy. Dodatkowo producenci oferują zbiorniki retencyjne na deszczówkę nadziemne o zróżnicowanych pojemnościach od 500L do aż 15000L w kolorze granitowym, zielonym a nawet terakota. Co więcej pojemniki można ze sobą łączyć w baterię aby uzyskać jeszcze większą pojemność. Dużą zaletą zbiorników retencyjnych nadziemnych jest łatwość montażu i mały nakład prac. Zbiornik retencyjny nadziemny to połączenie funkcjonalności z atrakcyjnością wizualną.

Zbiornik retencyjny podziemny

Decydując się na zakup pojemnika retencyjnego na deszczówkę o dużej pojemności najlepiej wybrać zbiornik podziemny, który wkopany w ziemi praktycznie jest niewidoczny. Dodatkowo nie zajmuje powierzchni co jest istotne przy niewielkich działkach. Zbiornik podziemny należy wyposażyć w odpowiedni filtr, wydajną pompę a jeśli ma służyć do zwalczania pożaru to w krócieć zaciągowy do złącza typu strażackiego. Wraz ze zbiornikiem podziemnym można wykonać układ rozsączający składający się z studni chłonnych lub skrzynek rozsączających. Świadome zagospodarowanie wody opadowej to sposób na ochronę naszego środowiska naturalnego, oszczędność wody ale również ograniczenie wydatków poniesionych na utrzymanie gospodarstwa domowego, zakładu produkcyjnego lub przedsiębiorstwa.

Zbiornik retencyjny otwarty

Jednym ze sposobów gromadzenia i wykorzystywania wody opadowej jest wykonanie zbiornika retencyjnego otwartego. Wielkość takiego zbiornika zależy od wymiarów terenu zielonego ale przede wszystkim od bilansu wód opadowych, zdolności infiltracyjnych gruntu oraz wykorzystania wody ze zbiornika. Wybierając zbiornik retencyjny otwarty należy wykonać przelew awaryjny. Jest on bezwzględnie konieczny przy występowaniu częstych deszczy nawałnicowych. W tym przypadku trzeba zastosować należny sposób rozprowadzenia nadmiaru wody.

Zdecyduj się na zbiornik retencyjny na deszczówkę – Szansa na oszczędności

Nieustanne zmiany klimatyczne oraz mała ilość opadów i coraz częściej występująca susza sprawia, że zaczynamy się martwić ewentualnym brakiem wody w wodociągach. Biorąc pod uwagę powyższe oraz dodatkowo coraz wyższe koszty życia, utrzymanie przedsiębiorstwa jak i drożejącą wodę warto zamontować zbiornik retencyjny na deszczówkę. Gromadzenie wody opadowej przyczynia się do powstania sporych oszczędności oraz pomaga w spełnieniu ekologicznego obowiązku. Powszechnie od roku 2018 obowiązuje podatek od deszczu, które reguluje prawo wodne. Opłata deszczowa pobierana jest od właścicieli nieruchomości, których znaczna część jest zabetonowana w związku czym nie wchłania odpowiedniej ilości wody opadowej. Obecnie do umieszczenia opłaty zobowiązani są właściciele nieruchomości o powierzchni większej niż 3500m², ale w przypadku gdy jest ona w co najmniej 70% zabudowana oraz niepodłączona do kanalizacji. Roczne stawki opłaty uzależnione są czy dana nieruchomość posiada urządzenia do retencjonowania wody opadowej i kształtują się od 10gr do 1 zł za metr kwadratowy. Na dzień dzisiejszy opłatą obciążeni są głównie przedsiębiorstwa posiadające rozbudowane zakłady produkcyjne czy centra logistyczne. Od 2020 roku trwają prace nad nowelizacją przepisów dotyczących podatku od deszczu. Planowane jest wprowadzenie opłaty deszczowej dla wszystkich właścicieli nieruchomości większej niż 600 m², na których zabudowane jest co najmniej 50% powierzchni gruntu. Prawdopodobnie grupa osób, która będzie zobowiązana do umieszczenia daniny deszczowej rozszerzy się dlatego warto uwzględnić ten koszt przy nowych inwestycjach lub rozważyć modernizację już istniejących nieruchomości. Tym bardziej, że zgodnie ustawą podatkową w 2023 roku zobowiązania będą ściągane nawet za 5 poprzednich lat wraz z odsetkami.

Obniż swój podatek od deszczu i zamontuj uprzędzenia do retencjonowania wody np. podziemny zbiornik retencyjny do czego serdecznie zachęcamy. Nasi specjaliści dobiorą odpowiednią pojemność i rozwieją wszelkie wątpliwości.

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień